Wpływ Hiperbarii Tlenowej na Osteoporozę

gru 16, 2019

0

Wpływ Hiperbarii Tlenowej na Osteoporozę

Osteoporoza jest stanem patologicznym w którym masa kości ulega zredukowaniu w porównaniu do norm płci, wieku i rasy. Jest to najczęściej występująca dolegliwość dotykająca układ kostny. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

    Początkowo osteoporoza przebiega bez widocznych objawów dopiero po wystąpieniu złamania pojawiają się symptomy zależne od okolicy złamania. Może to być ból, zmiana kształtu np. kończyn, utrata wzrostu na skutek złamania kręgów kręgosłupa, garbienie się, niedowłady czy zmniejszenie ruchomości.

     Jak wpływa hiperbaria tlenowa na stan naszego kośćca ?

– zwiększa poziom tlenu w tkankach, stymulując rozmnażanie się fibroblastów i osteoklastów, przyśpiesza wzrost kości

– tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa ilość komórek macierzystych, które wykazują dużą żywotność i mają zdolność do różnicowania w inne tkanki

   Tlenoterapia hiperbaryczna z racji swojej zdolności do pobudzania komórek osteogennych jest bardzo skuteczna w przypadku gojenia się i zrostu złamań a co za tym idzie jest niezwykle cennym leczeniem u osób z postępującą osteoporozą.

   W jednym z badań przeprowadzonym na Uniwersytecie Oxfordzkim, leczeniu poddano 20 kobiet po menopauzie i z osteoporozą w wieku od 38 do 73 lat. Zostały one poddane tlenoterapii hiperbarycznej. Całość badań obejmowała 15 sesji zabiegowych po 1h dziennie, 5 razy w tygodniu. Następnie badania powtórzono po 15 dniach tym razem dla 3 sesji w tygodniu również po 1h. PO całym badaniu odnotowano znaczny wzrost wartości mineralnej gęstości kości podczas densytometrii. (wzrost o 18,5%) Ponadto 19 na 20 pacjentek odnotowało spadek bólu z wysokiego na umiarkowany i niski.

   Podsumowując: Hiperbaria tlenowa może być z powodzeniem stosowana w przypadkach postępującej osteoporozy a w przypadkach urazów kości powiększa ilość tlenu rozpuszczalnego w osoczu oraz polepsza przepływ krwi w uszkodzonych miejscach. Co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia tlenu w kościach i otaczających ich tkankach. Pobudza to aktywność makrofagów i fibroblastów co powoduje ustępowanie procesu zapalnego oraz działa stymulująco na rozmnażanie się osteoklastów.

Źródło:

https://www.researchgate.net/publication/318110863_APPLICATIONS_OF_LOW_PRESSURE_HYPERBARIC_CHAMBER_OXYGEN_THERAPY_IN_OSTEOPOROSIS

Informacje oraz kontakt pod numerem telefonu

Centrum Hiperbaryczne Concept:

Wrocław, Siemianowice Śląskie, Rzeszów

Nr tel. 733 29 29 29

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:
https://www.centrum-hiperbaryczne.pl/

Odwiedź nas na Facebooku:
https://www.facebook.com/centrumconcept/