HBOT dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

lut 18, 2016

0

HBOT dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Aby dostarczyć  tlen do tkanek organizmu konieczne jest wykorzystanie warunków hiperbarycznych, to znaczy wyższego ciśnienia atmosferycznego niż na poziomie morza. Kiedy tkanki są uszkodzone, zaburzeniu ulega również transport krwi, przez co zbyt mała ilość tlenu jest dostępna do regeneracji uszkodzonych miejsc. Nie ma ważniejszego działania niż podawanie wystarczających ilości tlenu do poprawy jego niedoborów tkankowych.

Obszary dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym znajdują się pośrodku półkul mózgowych i mogą być zaangażowane jedno- lub obustronnie. Te obszary krytyczne, nazywane „wewnętrznymi torebkami”, które mają słabe zaopatrzenie tlenowe. Wzrastająca zawartość wody, nazywana obrzękiem, obniża transport tlenu. Dotyczy to każdej tkanki, szczególnie w mózgu, gdzie wystarczająca ilość tlenu jest niezbędna do funkcjonowania, a u dzieci – do ich rozwoju.

Tlenoterapia przy podwyższonym ciśnieniu pokazała zmniejszenie obrzęku tkanek na przestrzeni lat. Działanie polega na obkurczeniu naczyń krwionośnych i przerwanie tzw. Błędnego koła, gdzie niedobór tlenu prowadzi do obrzęku tkanek a ten z kolei do dalszych niedoborów tlenowych.. Dzięki temu, że mózg dziecka ciągle się rozwija, perspektywa poprawy jest o wiele większa niż u pacjentów dorosłych.

Hiperbaria tlenowa nie jest cudownym lekiem dla dzieci z MPD, ale jest prostą drogą do zapewnienia możliwie jak najpełniejszego wyzdrowienia. Powinna być używana razem z programem ćwiczeń, ponieważ brak używania mięśni i stawów prowadzi do zmian, które mogą być odwrócone jedynie za pomocą ćwiczeń.